امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی متدهای آموزش زبان آلمانی
Lightbulb 
سلام و وقت بخیر،

می خواستم در این تاپیک در مورد متدهای رایج و متداول آموزش زبان آلمانی در ایران و کشورهای انگلیسی زبان بپرسم؛ اینکه به نظر شما کدومشون تا به حال تونسته مؤثرتر باشه و باقی چیزهایی که برای شروع به آموختن زبان آلمانی باید در نظر داشته و ازشون مطلع باشیم.

از دوستان با تجربه و آگاه درخواست همکاری دارم.

با تشکر.
پاسخ
در جواب دوستی که در مورد متدهای آموزشی پرسیدند، قصد دارم چند متد رایج در ایران که تجربه کار با آنها را داشته ام را معرفی کنم
قبل از معرفی توجه داشته باشید که تمامی مطالب نظر شخصی بنده است و لزوما با نظر دیگران ممکن است مطابقت نداشته باشد.

متد Studio d

کتاب Studio d در ابتدا برای سطوح A1، A2 و B1 رواج پیدا کرد که هر کدام از آنها در سطوح A دارای 12 درس و در سطح B1 دارای 10 درس است. این کتاب دارای یک دفتر تمرین و فیلم نیز می باشد. اخیرا هم کتابی برای سطح B2 هم منتشر شده است.
از نقاط قوت این کتاب میتوان به ظاهرا نسبتا جذاب و صفحات رنگی و تازگی نسبی موضوعات اشاره کرد و این که تأکید زیادی بر صحبت کردن در حین کلاس می شود.
اما تجربه بنده این است که این کتاب ایرادات زیادی دارد و به مهم ترین آنها اشاره می کنم:
روند درسی Studio d نظم خاصی ندارد و گاهی کاملا بی دلیل از این مبحث به اون مبحث می رود.
دروس Studio d اغلب دارای متون نامناسب می باشد (سنگین هستند) و مشخص است که متن ها فقط از دیگر منابع کپی شدند و آنها را وارد درس کردند، بدون این که برای هر درس تنظیم شود.
خیلی از فایل های صوتی کتاب مخصوصا در سطح B1 کاملا نامناسب است و گاهی در شاگردان حس ناامیدی ایجاد می کند.
بعضی از مطالب کتاب کاملا بی معنی می باشند و بارها از خود پرسیده ام که این مطالب چرا توسط ناشر در این کتاب آورده شده است؟
Studio d در بخش توضیح دستور زبان به خصوص در کتاب B1 ضعیف عمل کرده است و بدون توضیحات اضافی برای شاگردان فهم مطلب بسیار سخت است.
حتی با وجود دفتر تمرین در متد Studio d در بخش تمرین های این متد ضعف دیده می شود که من شخصا همیشه مجبور بودم تمرین های کتاب Tangram را به کتاب Studio d ضمیمه کنم تا شاگردان از لحاظ تمرین دچار مشکل نشوند.

با توجه به موارد بالا این کتاب را برای یادگیری زبان آلمانی توصیه نمی کنم و دیگر کتاب ها را پیشنهاد می کنم که در پست های بعدی به آنها اشاره خواهم کرد
پاسخ
سلام

من خودم با کتاب studio d کار کرده بودم و فقط نیم نگاهی به کتاب menschen داشتم . تا حدودی با حرف شما موافقم. متن هایی که تو studio میدیدم سنگین نبود اما انسجامی که تو کتاب menschen دیدم تو این کتاب نبود. به علاوه اینکه کتابی مثل menschen قدرت self study قوی داره. برای سطوح پایین تا سطح B1 که گرامر به خصوص گرامر خاص آلمانی باید به طور ویژه و خوب جا بیافته studio ضعیف عمل میکنه. برای سطوح بالاتر که دیگه به فن صحبت میرسه از سطح B2 کتاب های Sicher رو بیشتر توصیه میکنم تا کتابی مثل Aspekt. قابل ذکره که کتاب Aspekt متن های خوب و قوی تری برای بخش Lesen داره.
به شخصه اعتقاد دارم چند منبعی یکی از بزگترین اشتباهایی هست که تو زبان خوندن بهش گرفتار میشن و کارشون اغلب سرانجام نخواهد داشت و تمام کتاب هاشون نصفه میمونه. بودن دوستانی که از سه کتاب همزمان استفاده میکردند و دیری نپایید نیمه راه جا زدن. به نظرم تنها یک کتاب توضیح گرامر و یک کتاب به عنوان هسته مرکزی یادگیری زبان در سطوح پایین کفایت میکنه و این سطح های بالا هست که بهتره از منابع مختلف استفاده کنید. چون دایره لغات شما تو سطح های بالا خودشو بیشتر نشون میده و اگر هنوز اندر احوالات گرامر مونده باشید دایره لغات شما به خوبی خودشو نشون نخواهد داد

ممنون و موفق باشید
کانال تلگرام تیم هلفن

helfenir@
پاسخ
(2016/04/28، 08:32 PM)P_Alst نوشته است: در جواب دوستی که در مورد متدهای آموزشی پرسیدند، قصد دارم چند متد رایج در ایران که تجربه کار با آنها را داشته ام را معرفی کنم
قبل از معرفی توجه داشته باشید که تمامی مطالب نظر شخصی بنده است و لزوما با نظر دیگران ممکن است مطابقت نداشته باشد.

متد Studio d

کتاب Studio d در ابتدا برای سطوح A1، A2 و B1 رواج پیدا کرد که هر کدام از آنها در سطوح A دارای 12 درس و در سطح B1 دارای 10 درس است. این کتاب دارای یک دفتر تمرین و فیلم نیز می باشد. اخیرا هم کتابی برای سطح B2 هم منتشر شده است.
از نقاط قوت این کتاب میتوان به ظاهرا نسبتا جذاب و صفحات رنگی و تازگی نسبی موضوعات اشاره کرد و این که تأکید زیادی بر صحبت کردن در حین کلاس می شود.
اما تجربه بنده این است که این کتاب ایرادات زیادی دارد و به مهم ترین آنها اشاره می کنم:
روند درسی Studio d نظم خاصی ندارد و گاهی کاملا بی دلیل از این مبحث به اون مبحث می رود.
دروس Studio d اغلب دارای متون نامناسب می باشد (سنگین هستند) و مشخص است که متن ها فقط از دیگر منابع کپی شدند و آنها را وارد درس کردند، بدون این که برای هر درس تنظیم شود.
خیلی از فایل های صوتی کتاب مخصوصا در سطح B1 کاملا نامناسب است و گاهی در شاگردان حس ناامیدی ایجاد می کند.
بعضی از مطالب کتاب کاملا بی معنی می باشند و بارها از خود پرسیده ام که این مطالب چرا توسط ناشر در این کتاب آورده شده است؟
Studio d در بخش توضیح دستور زبان به خصوص در کتاب B1 ضعیف عمل کرده است و بدون توضیحات اضافی برای شاگردان فهم مطلب بسیار سخت است.
حتی با وجود دفتر تمرین در متد Studio d در بخش تمرین های این متد ضعف دیده می شود که من شخصا همیشه مجبور بودم تمرین های کتاب Tangram را به کتاب Studio d ضمیمه کنم تا شاگردان از لحاظ تمرین دچار مشکل نشوند.

با توجه به موارد بالا این کتاب را برای یادگیری زبان آلمانی توصیه نمی کنم و دیگر کتاب ها را پیشنهاد می کنم که در پست های بعدی به آنها اشاره خواهم کرد
خیلی ممنونم استاد عزیز و روز معلم مبارک. لطفاً تجربیات و پیشنهادات خوبتون رو ادامه بدید تا بتونیم بهره ببریم.

(2016/04/29، 09:09 AM)Bardia.Pazoki نوشته است: سلام

من خودم با کتاب studio d کار کرده بودم و فقط نیم نگاهی به کتاب menschen داشتم . تا حدودی با حرف شما موافقم. متن هایی که تو studio  میدیدم سنگین نبود اما انسجامی که تو کتاب menschen دیدم تو این کتاب نبود. به علاوه اینکه کتابی مثل  menschen قدرت self study قوی داره. برای سطوح پایین تا سطح B1 که گرامر به خصوص گرامر خاص آلمانی باید به طور ویژه و خوب جا بیافته studio ضعیف عمل میکنه. برای سطوح بالاتر که دیگه به فن صحبت میرسه از سطح B2 کتاب های Sicher رو بیشتر توصیه میکنم تا کتابی مثل Aspekt. قابل ذکره که کتاب Aspekt متن های خوب و قوی تری برای بخش Lesen  داره.
به شخصه اعتقاد دارم چند منبعی یکی از بزگترین اشتباهایی هست که تو زبان خوندن بهش گرفتار میشن و کارشون اغلب سرانجام نخواهد داشت و تمام کتاب هاشون نصفه میمونه. بودن دوستانی که از سه کتاب همزمان استفاده میکردند و دیری نپایید نیمه راه جا زدن. به نظرم تنها یک کتاب توضیح گرامر و یک کتاب به عنوان هسته مرکزی یادگیری زبان در سطوح پایین کفایت میکنه و این سطح های بالا هست که بهتره از منابع مختلف استفاده کنید. چون دایره لغات شما تو سطح های بالا خودشو بیشتر نشون میده و اگر هنوز اندر احوالات گرامر مونده باشید دایره لغات شما به خوبی خودشو نشون نخواهد داد

ممنون و موفق باشید
سلام و با تشکر از مدیر ارشد متین و مهربان این انجمن.
فرموده شما در مورد اثر منفی چند منبعی بودن در یادگیری زبان رو قبول دارم و ممنونم از اطلاعات خوبی که ارائه فرمودید.

دوستان در مورد "کانون زبان ایران" هم تجربه یا اطلاعاتی دارین؟ این لینک در موردش توضیح داده و نوشته شده که از کتب Schritte و Aspekte استفاده می شه.

با تشکر.
پاسخ
(2016/04/28، 08:32 PM)P_Alst نوشته است: در جواب دوستی که در مورد متدهای آموزشی پرسیدند، قصد دارم چند متد رایج در ایران که تجربه کار با آنها را داشته ام را معرفی کنم

متد Studio d

کتاب Studio d در ابتدا برای .....

درود
سپاس از اشاره ها و نکته گویی های درست شما درباره کتابStudio d،بله این کتاب مشکلاتی داره که اشاره فرمودید از متونی که همخونی با پایه زبان آموز ندارند،و ناگهانی فرد رو درگیرو دار یادگیری میندازه،که شاید برخی ها انگیزشون رو ببازند و ذهنیتی نادرست از این زبان داشته باشند.
و در آموزش گرامر و چگونگی شکل گیری جمله،فاعل ها و فعل ها..... که یکهویی در کتاب اشاره میشه بهشون و درس پیش میره،و اگر آموزگار یا استاد آموزنده درست نتونه یا از روی بی تفاوتی فرد آموزنده زبان رو خوب نتونه بکشونه در یادگیری و نکته ها رو بیان کنه،بویژه در آرتیکل و جمله بندی زبان آموز با چالش اسیدی و درهمی روبرو میشه.

مدیر گرامی بردیا هم اشاره خوبی فرمودید به اینکه چند کتاب رو همزمان یا از چند روش برای یادگیری بهره بردن،که برخی از افراد فکر میکنند که اگر از چند کتاب،روش و نرم افزار همزمان برای یادگیری بهره ببرند دانش و توانایی زبانشون بهترو کاملتر میشه،اما همین روش و انتخاب خودش انرژی گیر و زمانبر هست و این روش برای رده باالاتر زبان بیشتر بدرد آزمون میخوره.

من خودم برای یادگیری زبان آلمانی از پایه کتاب Schritte رو پیشنهاد می کنم که آدرس دانلود کتاب ها و سی دی هاشون رو اگر امکانش باشه در برگه ای تازه میگذارم.
همچنین آدرس DEURAN هم میهن گرامیمون فرهمند با فیلم های آموزشی برای پایه بدون نیاز به کتاب{برای آمادگی کتاب}،و پس از اون کتاب Schritte برای پایه و کتاب های دیگری آموزش فیلمی رایگان ساختند که کاربردی و خیلی ارزشمندند.

امکانش هست؟
پاسخ
(2016/04/29، 09:09 AM)Bardia.Pazoki نوشته است: سلام

من خودم با کتاب studio d کار کرده بودم و فقط نیم نگاهی به کتاب menschen داشتم . تا حدودی با حرف شما موافقم. متن هایی که تو studio  میدیدم سنگین نبود اما انسجامی که تو کتاب menschen دیدم تو این کتاب نبود. به علاوه اینکه کتابی مثل  menschen قدرت self study قوی داره. برای سطوح پایین تا سطح B1 که گرامر به خصوص گرامر خاص آلمانی باید به طور ویژه و خوب جا بیافته studio ضعیف عمل میکنه. برای سطوح بالاتر که دیگه به فن صحبت میرسه از سطح B2 کتاب های Sicher رو بیشتر توصیه میکنم تا کتابی مثل Aspekt. قابل ذکره که کتاب Aspekt متن های خوب و قوی تری برای بخش Lesen  داره.

ممنون و موفق باشید

سلام دوست عزیز
می خواستم در خصوص کتاب های Menschen ازتون سؤال کنم آیا برای این کتاب ، کتابی هست که برای تمرین بیشتر باشه؟ البته منظورم Arbeitbuch نیس، کتابی جدا از این کتاب!!
ممنون
پاسخ
Bett

Clif

Erns

Side

XVII

Wind

Aliv

Puzz

Zyli

Last