امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تجربیات سفر اول من به آلمان (زهرا)
به قلم زهرا

• بار چمدان
از اونجایی که من تازه اومدم و خیلیاتون همین روزا راهی آلمانین خواستم تجربیاتمو در میون بذارم شاید به دردتون بخوره.
اول در مورد چیزایی که می خواین با خودتون بیارین. همه چی اینجا هست و پول اضافه بار دادن برای هیچی به صرفه نیست. مخصوصا اگر در بدو ورودتون اینجا تنهایین اگه بارتون زیاد باشه و قرار باشه قطار سوار شین برین شهر دیگه خیلی اذیت می شین. 
مدارک تحصیلی و مدارک شناساییتون رو با خودتون بیارین.
لباسایی که ایران دارین و فک می کنین مناسب آلمانه با خودتون بیارین. مواد غذایی تو آلمان ارزون تر از ایران نباشه گرون تر نیست. تقریبا همه چی هم پیدا می شه. فقط با خودتون یه مقدار آجیل بیارین. اگه اهل آشپزی هستین سبزی معطر خشک و یه مقدار ادویه هم با خودتون بیارین. زرشک و زعفرون فراموش نشه. 
کاسه بشقاب و وسایل آشپزخونه رو اومدین آلمان برین Euroshop بخرین. سنگینن اصلا ارزش نداره بار کنین بیارین. اگه خواستین برای یکی دو روز اول یه چند تا بشقاب و قاشق یه بار مصرف با خودتون بیارین. ماهیتابه و قابلمه رو اینجا یا برین Saturn  (Media Markt)بخرین یا اگه دسترسی به اینترنت دارین از ebay.de یا amazon.de خرید کنین. من دو تا قابلمه دردار، یه ماهیتابه و یه سس پن دردار سرامیک رو از آمازون خریدم ۳۴ یورو. چیزایی که از این سایتا می خرین معمولا ۳-۴ روز طول می کشه به دستتون برسه. چیز دیگه ای که لازم دارین کتری برقیه. تو ebay می تونین ۱۰ یورو بخرین. اگه عجله دارین برین فروشگاه Saturn یا Rossmann بخرین. تو Saturn همه مدلش هست از ۱۰ یورو به بالا. Rossmann حدود ۱۵ یورو داره جنسشم خوبه. 
من پلوپز نیاوردم تو قابلمه پلو درست می کنم. ولی اگه آشپزی بلد نیستین و جا دارین بیارین بد نیست.
اینجا معمولا نون تست خوردن به صرفه تره، پس نیازه یه تستر هم بخرین. تو ebay ده یوروه ولی اونم مثل کتری برقی از Saturn یا Rossmann می تونین با همون حدود قیمت بخرین. برای روزای اول قبل از اینکه تستر بخرین برین فروشگاه نون باگت یا نون لبنانی بگیرین که خام نباشه. 

• خرید

برای خرید مواد غذایی فروشگاهای penny، Aldi و Lidle ارزونن. یکشنبه ها و روزای تعطیل رسمی همه مغازه ها و حتی رستورانا اینجا تعطیلن حواستون باشه که اگه چیزی لازم دارین روز قبلش خرید کنین. آخر هفته یه سری مواد غذایی رو که نزدیکن به تاریخ انقضاشون تخفیف می زنن. موقع خوبیه برای خرید گوشت و مواد غذایی که تاریخ انقضاهاشون کوتاهه.
برای خرید لوازم بهداشتی فروشگاهای dm خیلی خوبن و همه چی دارن. خانوما از ایران لوازم آرایشیتونو بیارین که اینجا به خرج نیفتین ولی وسایل بهداشتی مثل کرم و پاک کننده صورت و ... رو از dm می تونین بخرین، قیمت و کیفیتا بهتر از ایرانه.
خوابگاها معمولا تشک دارن ولی بالش و پتو رو باید بخرین. با خودتون یه پتو مسافرتی بیارین بد نیست. بالشای اینجا بزرگه ولی خیلی نرمه. من روبالشی از ایران آورده بودم بالشی که خریدم تا کردم گذاشتم توی روبالشیه سفتیش شد عین بالشای ایران. روتشکی یه دونه بیارین برای روزای اول. اینجا از ۳-۴ یورو هست به بالا. می تونین بخرین. تشکا هم معمولا ۱۰۰ در ۲۰۰ ه.
خوابگاها اینجا معمولا سنگ یا پارکته. می تونین از ebay یا آمازون فرش بخرین. سایزا و نوعای مختلف از ۲۰ یورو شروع می شه.
من دمپایی حموم با خودم آورده بودم ولی نیازی نبود. تو Rossmann هست ۵ یورو. جنسشم خوبه. اگه یه راست می رین خوابگاه برای روز اول شاید یه دونه با خودتون بیارین بد نباشه. تو خوابگاه دمپایی نیست.
با خودتون لوازم تحریر بیارین اینجا گرونه. ولی کاغذ و دفتر نیارین سنگینه. اگه قرار باشه براش پول اضافه بار بدین گرون تر از اینجا براتون درمیاد. من خودکار و پاک کن و اتود و مغز اتود آوردم با خودم. چون رشته م هنریه یه سری ماژیک راندو و مداد پلی کروم و پاستل داشتم خونه اونارو هم برداشتم آوردم. خیلی بارتون رو سنگین نکنین چیزایی که واقعا لازم دارین بیارین.
من کتاب و جزوه با خودم نیاوردم. رو هاردم یه سری کتاب پی دی اف دارم فقط همونارو آوردم. اگه اینجا قراره زبان بخونین کتاب زباناتونو بیارین گرونه.
بهتره قبل از اینکه بیاین بگردین محل فروشگاهایی که معرفی کردم تو شهرتون پیدا کنین و حتی الامکان یه پرینت اسکرین از نقشه مسیری که باید برین داشته باشین. ممکنه روزای اول اینترنت نداشته باشین که مسیرو پیدا کنین.
برای سیم کارت می تونین سیم کارتای اعتباری بخرین. Lycamobile برای تماس با ایران ارزونه روزای اول که تماستون با ایران زیاده می تونین از اونا بگیرین. سیم کارت اصلیتون رو می تونین O2، Aldi، Vodafone بگیرین. من می خواستم با O2 قرارداد ببندم که از مزایای طرحش استفاده کنم ولی گفتن تا کارت اقامت نداشته باشم امکانپذیر نیست. سیم کارتای اعتباری همه این شبکه ها رو می تونین راحت خریداری کنین.

• محل اسکان

روز اول که می رسین اگه جا ندارین می تونین برین Jugendherberge. تو اینترنت سرچ کنین پیدا می کنین آدرس و مشخصات تماسشون رو. اگه زیر ۲۷ سال باشین ارزونه. بالای ۲۷ سال هم نسبت به هتل کمی ارزون تره و اینکه مطمئنین جا پیدا می کنین. تو فصلایی که احتمال شلوغی هست بهتره قبلش زنگ بزنین. معمولا هزینه اتاقی که ازتون می گیرن با صبونه س.

• بانک

برای حساب باز کردن هر بانکی خوستین برین باید قبلش ترمین بگیرین. من خودم اشپارکاسه حساب باز کردم. کارت بانکیتون ممکنه ۱۰-۱۴ روز طول بکشه به دستتون برسه. یه مقدار پول نقد نگه دارین همه رو نذارین تو حساب. اگر هم پولتون تموم شد و کارت نداشتین می تونین برین همون بانکی که حساب باز کردین و از kasse پول نقد برداشت کنین. پاسپورتتون همراهتون باشه.

• شهرداری

برای ملده شدن تو شهرداری باید قرارداد خونه و پاسپورتتون رو ببرین. شهر به شهر فرق می کنه بعضیاشون ترمین می خوان بعضیا نه. کیل تا ۱۲ ظهر بدون ترمین قبول می کرد بعد از ۱۲ فقط با ترمین.

• بیمه

برای بیمه هم اگه زیر سی سال هستین می تونین بیمه دولتی بگیرین ماهی حدود ۹۰ یورو. ولی بالای سی سال رو بیمه دولتی قبول نمی کنه باید خصوصی بگیرین. من HanseMerkur پرمیوم گرفتم برای سال اول ماهی حدودا ۵۳ یورو و از سال دوم به بعد تا پایان سی و چهار سالگی ماهی حدودا ۶۵ یورو ه . پوشش دهیش خوبه. بیمه یه سری جزییات داره ولی برای بدو ورود همین اطلاعات کفایت می کنه.

• حمل و نقل

دانشگاه بهتون سمسترتیکت می ده. تو گوگل سمسترتیکت شهرتون رو سرچ کنین ببینین تا کجا معتبره و می تونین ازش استفاده کنین. بعضی جاها فقط تو شهر معتبره ولی بعضی جاها برای شهرهای اطراف هم ازش می تونین استفاده کنین. اگه سمسترتیکتتون عکسدار نیست، کارت شناسایی عکسدار همراهتون باشه. اگه کنترل کنن بدون بلیط باشین یا سمسترتیکت رو نداشته باشین ممکنه ۶۰ یورو جریمه بشین.

• نکته آخر

اولش که میاین یه مقدار خرج دارین. مقداری که من آورده بودم به نسبت خرجایی که داشتم یه مقدار کم بود. سعی کنین حساب شده خرج کنین که به مشکل مالی نخورین. اینجا برای هر بودجه ای جنس هست. بگردین ببینین کجاها ارزونتر و دانشجویی تره از اونجا خرید کنین.

زهرا
کانال تلگرام تیم هلفن

helfenir@
پاسخ
من باید اضافه کنم که برای کساییکه مثل من با یوروی ۱۴ هزار تومن به بالا میان هزینه ها خیلی گرون هست و بعضی چیزها واقعا به صرف هست از ایران آورده بشه. چیزهایی مثل کتاب و کلاسور یا حتی لباس. بخصوص که اول کار تا بیایین جا بیافتین و راه و چاه رو یادبگیرین کلی خرج میکنین. پس اگر وضعیت مالی فوق العاده ای در ایران ندارین برای ماه های اول اینا رو بیارین. چون هرچیزی مثل لباس که کالای کارگر بری هست یعنی برای تولید و حتی استفاده اش نیاز به نیروی انسانی هست در مقایسه با ایران در آلمان خیلی گرون هست. بخصوص که اگر لباس سایز کردن نیاز داشته باشه که بندازینش دور و یکی دیگه بخرین به صرفه تره.
در مورد سیمکارت هم بهتره از آفرهای جمعه سیاه برای خرید سیمکارت دایمی یا قراردادی استفاده کنین چون خیلی به صرفه تر از حالت عادی در میاد. مثلا من خودم یک سیمکارت دایمی Aldi همون بدو ورود خریدم به قیمت ۱۳.۸۸ یورو و ماه اول خودش ۱۶ گیگ اینترنت پرسرعت به همراه تماس و پیامک نامحدود با رومینگ رایگان داد. ولی برای ماه های بعد مجبور بودم برای دو گیگ اینترنت ماهی ۸ یورو بدم. شب جمعه سیاه از شرکت WinSim یه سیمکارت دیگه خریدم که با همون شرایط ماهی ۷ گیگ اینترنت پرسرعت رو در ازای ۷ یورو میداد. من برای اینکه مطمئن باشم ماه های بعد هم همین شرایط و قیمت برقرار میمونه قرارداد ۲۴ ماهه رو انتخاب کردم که هیچ فرقی با حالت بسته یکماهه نداشت. فقط اطمینان خاطر دوساله از وجود همین تعرفه تفاوتشون بود.
مورد دیگه ای که من در برلین باهاش برخورد کردم نبود لیف حمام به سبک ایران بود. خب تنها لیفی که تونستم پیدا کنم برای شستن کمر لیف مانندی بود که برای ماساژ طراحی شده بود و به شدت شامپو رو به خودش جذب میکنه و برای همین باید چندین برابر حالت عادی شامپو بهش بزنین تا بتونین استفاده کنین و آخرش هم زبری لیف اذیت میکنه. خودشون از لیف های دسته چوبی استفاده میکنن که خیلی جالب نیست.
پاسخ
audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
پاسخ
кирт169.2BettBettИллюJewePresПавлWCNoMichFablSony5534NestМирзGlob(флеSwisJuliПершанглVisuPrep
КончСодестудДумбPenhStVaсербCharOrgaCaudОдноLatiфабрYorkGezaHarrByreПалапансВереRogeоднасерт
blonКрукColuКолопостDizzРазуПехоSergсигнtortSelaSanaиллюGeorPariFernтрадRafaCharDoroАндрAmid
MeriBattOrbiMiguMicrGianПолиGeorдопоYakuMcKiзийдWindSwarKarlErleChriвскоКочнIsabвойнWindLope
ArtsApplArtsZoneкольпрозXVIIXVIIКривРазмПетрHowaЕлисDolbWinxMusiMiniFyodChriAlfrTribЭкстGeta
DalvPRYMорнамесялакоКитаMielПроичелоWindBria31-0Seal9044рабоMicrплас9090HelierotПатраспиfunk
АртикартупакЮкаефигумесясинтWindWindязыккрасRedmBOSCGuccFresCultRichязыкВасиЕвгеFeelStafМель
служЛитРЗихрИгнаЛапиФедоПоссФормOnceстихYevgНВГоОглоСемеПетрГофм(голDelmКочукухнWindПороWind
OtfrStarавтоМихлТопоДавыСпасФедиавто(АфаконкSuthШмагКопычемпнезатексФормразнsingСергмесямеся
месяЖориWindАмриавтоАртиLoveGwarредаДереБалыФролИванtuchkasхудоЛьво
پاسخ
audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان